top of page
zinatiekare_4_3_1.2.3-min.png
Tavs ķermenis

Tavs Ķermenis

Vai ir ok skūties tur lejā? Vai dezodorants ir obligāts? Cik bieži man jāmazgājas?

ir kaut kādi krēmi vai vingrinājumi, kas palīdz palielināt krūšu izmēru?

Ne krēmi, ne arī vingrinājumi krūtis nepadara lielākas. Krūšu izmēru galvenokārt nosaka mūsu gēni. Tās sastāv no saistaudiem un tauku dziedzeriem. Pieaugot ķermeņa svaram, krūtis var palielināties, savukārt novājējot tās var samazināsies. Krūtis var nedaudz palielināties arī mēnešreižu laikā.

Kāpēc krūtis sāp, kad tās aug? Vai var kaut kā samazināt sāpes?

Sāpes krūtīs bieži mēdzam izjust hormonālu svārstību rezultātā. Tas nozīmē, ka Tavs ķermenis pieaug. Tādēļ krūtis sāp arī mēnešreižu laikā, jo tās piebriest un pietūkst. Ja kāda ķermeņa daļa ir pietūksi, tad ir tikai normāli, ka tā ir jutīga vai sāp – par to nav jāuztraucas. Lai uzlabotu savu pašsajūtu, svarīgi sekot savām sajūtām un saprast, kas ir ērtāk tieši Tev. Vari lietot ciešāku krūšturi vai tieši otrādi – brīvāku apģērbu. Tomēr universāls līdzeklis, kas palīdzētu risināt šo jautājumu vēl nav izgudrots.

Man ir dažāda izmēra krūtis. Tas ir normāli?

Jā, dažāda izmēra krūtis ir pilnīgi normāla parādība. Tieši tāpat kā, piemēram, viena roka var būt garāka par otru. Krūtis neaug vienlaicīgi – var gadīties, ka viena paaugas, savukārt otra ne. Tāpat ir normāli, ja krūšu gali ir ievilkti, nevis kā bumbiņas spiežas uz āru. Tā ir ģenētiska iezīme. Meitenei krūtis turpina augt līdz 18 gadu vecumam. Ja šķiet, ka viena krūts ir lielāka par otru, var palīdzēt pareizas veļas izvēle, piemēram, “push-up” krūšturis. Bet visbiežāk citi cilvēki šo atšķirību vizuāli nepamanīs.

Tas ir normāli, ka puiši fiziski attīstās lēnāk, nekā meitenes?

Tas, ka puiši attīstās lēnāk nekā meitenes ir pilnīgi normāli! Tā ir iekārtojusi daba. Tādēļ ievērosi, ka Tavas klasesbiedrenes attīstās ātrāk. Tomēr, ja māc satraukums un ja puišiem līdz 14 gadu vecumam nav parādījies, piemēram, ķermeņa apmatojums, būtu vēlams doties pie ārsta.

Ko darīt, ja vairākas reizes dienā saceļas? un tas ir normāli, ka naktīs dažreiz ir "Slapjie sapņi"?

Par sacelšanos – Jā, tas ir pilnīgi normāli. Tas var notikt naktī, ja sapņo erotiskus sapņus, no rīta, kad gribas čurāt, kad ir uztraukums vai, kad uzbudinies. Tas ir pilnīgi okey un par to nav jāuztraucas. Citi to nepamana! Tikai Tev šķiet, ka visi to redz. Ja tomēr pats nejūties komfortabli, vari piesegties, piemēram, ar džemperi.

Par sapņiem – Jā, slapjie sapņi ir normāla parādība pubertātes laikā, taču, kļūstot vecākam, šādi sapņi kļūst retāki.

Vai tas ir normāli, ka tā pēkšņi sāku svīst un balss palika zemāka?

Sākot no pusaudžu vecuma visi svīst vairāk – gan puiši, gan meitenes. Tādēļ noteikti katru dienu jāmazgā viss ķermenis, regulāri jāmaina drēbes (īpaši krekli, apakšveļa un zeķes), kā arī,ieteicams lietot dezoderantu.  

Tas, ka balss paliek rupjāka, ir pilnīgi normāli. Vīrišķie hormoni maina balss saites, tās kļūst biezākas, un balss kļūst zemāka. Var būt pārejas periods, kad balss “lēkā” – no rupjas līdz smalkai. Par to nav jāuztraucas. 

Ja intīmais vai padušu apmatojums traucē un tā dēļ jūti diskomfortu, to drīkst likvidēt jebkurā vecumā. Tomēr svarīgi ādu pirms un pēc apmatojuma likvidēšanas – skūšanās, vaksācijas vai depilācijas krēmu lietošanas – kārtīgi dezinficēt, lai tā neiekaistu. 

Kāpēc manas oliņas ir kļuvušas lielākas, tumšākas un krunkainākas?

Uztraukumam nav pamata, Tavs ķermenis mainās un iet cauri pubertātei. Puišiem šajā vecumā mainās sēklinieki – tie kļūst lielāki, to āda kļūst tumšāka, “krokaināka” un parādās apmatojums. Ja izjūti jebkādas citas izmaiņas, piemēram, jutīgumu vai sāpes, vērsies pie ārsta.

No cik gadiem meitenēm būtu jāapmeklē ginekologs?

Nav noteikta vecuma, no kura meitenēm jāapmeklē ginekologs. Meitenei jāiet pie ginekologa, ja ir kādi jautājumi vai sūdzības. Piemēram, ja ir sūdzības par izdalījumiem, līdz 15 gadu vecumam nav sākušās menstruācijas, ja mēnešreizes sākušās pārāk agri – līdz 10 gadu vecumam. Savukārt, ja meitene sākusi nodarboties ar seksu, pie ginekologa jānāk, lai konsultētos par kontracepcijas metodēm un pārbaudītos pret seksuāli transmisīvām slimībām. Meitene noteikti var vērsties pie ginekologa, ja viņai ir kādi jautājumi, kurus nevar pārrunāt ar ģimeni vai veselības mācības stundās.

No kāda vecuma pie ginekologa jāiet reizi gadā?

Un kāpēc?

Ginekologu regulāri ieteicams apmeklēt brīdī, kad sākas seksuālas attiecības, lai regulāri pārbaudītu savu veselību, tajā skaitā veiktu seksuāli transmisīvo slimību testu. Tāpat ginekologs noteikti jāapmeklē no 25 gadu vecuma, kad sākās dzemdes kakla vēža pārbaudes.

Ko vajadzētu darīt, ja kāds man prasa rādīt dzimumorgānus?

Ja ārsts lūdz parādīt dzimumorgānus, to var darīt tikai vecāku klātbūtnē vai, ja jūties neērti, ka viņi ir klāt procesā, – iepriekš par to informējot vecākus. Tāpat ārsts to noteikti nekad nelūgs darīt uz ielas. Ja sastopies ar šādu cilvēku, saki striktu “nē” un nekavējoties dodies prom vai meklē palīdzību pie citiem pieaugušajiem.

Vai masturbēt ir normāli? Vai meitenes to drīkst darīt?

Masturbēšana ir normāls un drošs veids, kā  pusaudži var iepazīt savu ķermeni seksuālā ziņā. Masturbēt var gan puiši, gan meitenes. Tas ir privāts process, kas var notikt vannasistabā vai Tavā guļamistabā.

Kas ir cilvēka papilomas vīruss? Kādā vecumā pret to ir jāvakcinējas? Un vai pret to var vakcinēties arī zēni?

Cilvēka papilomas vīruss jeb CPV ir vīruss, ko viens otram var pārnest ādas vai gļotādas kontakta laikā. Tātad – arī maigojoties vai nodarbojoties ar seksu, izmantojot prezervatīvu. CPV iekļūst dzemdes kakla šūnās un ilgākā laika posmā var radīt vēzi. CPV izraisa arī rīkles, maksts, dzimumlocekļa un taisnās zarnas vēzi. Tādēļ ir ļoti svarīgi vakcinēties.

Latvijā pret šo vīrusu vakcinējas no 12 gadu vecuma, bet galvenais to darīt pirms dzimumdzīves uzsākšanas. Tad vakcīnai ir lielāks efekts. Protams, ja ir vēlme, to var darīt arī pēc dzimumdzīves uzsākšanas līdz pat 45 gadu vecumam. Diemžēl vēl nav konkrētu pierādījumu par to, cik vakcīna efektīva pēc dzimumdzīves uzsākšanas.

Pret šo vīrusu būtu ieteicams vakcinēties arī zēniem, jo puiši šo vīrusu pārnēsā un arī viņiem var būt dzimumlocekļa vēzis.

vai ir svarīgi, lai no dzimumlocekļa varētu atvilkt ādiņu?

Ikvienam puisim no dzimumlocekļa galviņas jāspēj atvilkt priekšādiņa. Ja tas nav iespējams, ir jāiet pie ārsta – ģimenes ārsta vai urologa. Noteikti nedrīkst atvilkt priekšādiņu ar spēku.

zinatiekare_objekti_0008_zinatiekare_4-solo-draznis_edited.png
zinatiekare_objekti_0012_zinatiekare_4-solo-penalis_2.png
zinatiekare_objekti_0006_zinatiekare_4-solo-dzesgumija_edited.png
zinatiekare_objekti_0006_zinatiekare_4-solo-dzesgumija_edited.png
zinatiekare_objekti_0004_zinatiekare_4-solo-laptop_1.png
zinatiekare_4_3_1.2.3-min.png
bottom of page