top of page
zinatiekare_4_3_1.2.3-min.png
Sekss

Sekss un kontracepcija

Pirmā reize? Ko darīt, ja nav prezervatīva? Kā tās lietas notiek? Kā vispār sākt? Garastāvokļa maiņas un citi zvēri

Esmu dzirdējusi, ka hormonālā kontracepcija varot palīdzēt cīnīties ar akni. Tā ir taisnība?

Un, ja lieto horomonālās tabletes, tad vairs nav citādāk jāizsargājas?

Hormonālā kontracepcija tik tiešām var palīdzēt cīņā ar akni. To lietojot, samazinās sebuma jeb eļļainās vielas, ko ražo tauku dziedzeri, izdalīšanās.Ja šī ādas problēma ir izteikta, jāgriežas pie ginekologa vai pie dermatologa, kurš veiks izmeklējumus, lai noskaidrotu, vai aknei ir kāds noteikts iemesls. Tāpat ārsts var nozīmēt hormonālo kontracepciju, piemēram, pretapaugļošanās tabletes, kas palīdzēs cīņā ar akni.

Pareizi lietotas pretapaugļošanās tabletes no grūtniecības pasargā, sākot no pirmās lietošanas dienas. Par pareizu tablešu lietošanu nepieciešams aprunāties ar ginekologu. Tomēr hormonālā kontracepcija nepasargā no seksuāli transmisīvām slimībām. Tādēļ seksa laikā svarīgi izmantot arī prezervatīvu.

Ja ir neaizsargāts sekss, tad ir jālieto "Avārijas kontracepcija"?  Kā tas vispār darbojas?

Neaizsargāta seksa gadījumā ir jādodas uz aptieku pēc avārijas kontracepcijas un jāgriežas pie ārsta, lai pārliecinātos, ka Tavs partneris nav slimojis ar seksuāli transmisīvām slimībām. Ja šādas slimības ir, iespējams tās “pielipušas” arī Tev.  

Avārijas kontracepcija ir kontracepcijas metode, ko meitene lieto pēc dzimumakta, ja cita metode nav lietota vai notikusi kļūme, piemēram, pārplīsis vai noslīdējis prezervatīvs. To jālieto pēc iespējas ātrāk, bet ne vēlāk kā 72 vai 120 stundas pēc neaizsargāta dzimumakta, atkarībā no izvēlētā medikamenta. Precīzāku informāciju var jautāt farmaceitam vai lasot medikamenta lietošanas instrukciju.

Šīs tabletes ir pieejamas aptiekās, un tām nav nepieciešama ārsta recepte. Tās nav tik drošas kā, piemēram, prezervatīvs, līdz ar to noteikti jādomā par kādu drošu, pastāvīgi lietojamu metodi.

Tāpat kā citām kontracepcijas metodēm arī šai nav garantēta 100% iedarbība. Tādēļ, ja :

  • mēnešreizes kavējas par vairāk nekā 5 dienām

  • rodas neparasta asiņošana paredzētā mēnešreižu datumā

  •  ir aizdomas par grūtniecību

nepieciešams veikt grūtniecības testu un apmeklēt ginekologu.

Kā avārijas kontracepcija ietekmē meitenes organismu? cik bieži var izmantot avārijas kontracepcijas tabletes? Vai tā 100% var novērst iespēju, ka iestāsies grūtniecība?

Meitenes katra menstruālā cikla sākumā viņas ķermenī nobriest olšūna, gatavojoties ieņemt bērnu. Avārijas kontracepcija aizkavē ovulāciju jeb šīs olšūnas nobriešanu. Tomēr to nevar uzskatīt par 100% efektīvu metodi, jo olšūnu, kas jau ir apaugļojusies, tā vairs nespēj ietekmēt!

Pēc avārijas kontracepcijas lietošanas iespējams novērot arī blakusparādības. Piemēram, īslaicīgi var mainīties asiņošanas veids – tā var būt stiprāka vai vieglāka, mēnešreizes var sākties dažas dienas agrāk vai vēlāk, kā arī asiņošana var sākties ārpus ierastajām cikla dienām. Tāpat var novērot sliktu dūšu vai sāpes vēdera lejas daļā.

 

Kas attiecas uz šīs kontracepcijas metodes lietošanas biežumu – tās var izmantot tik bieži, cik nepieciešams. Tomēr, ja tās nākas izmanot bieži, jādomā par citu, drošāku kontracepcijas metodi.

Vai ir taisnība, ka nevar palikt stāvoklī, ja puisis nebeidz iekšā un meitene pēc tam šķauda?

Nedaudz spermas var izdalīties arī pirms puiša ejakulācijas jeb "beigšanas". Tādēļ, pat ja puisis “nebeidz” makstī, meitene tāpat var palikt stāvoklī. Pat vispieredzējušākais puisis var arī laikus nepaspēt izņemt dzimumlocekli no maksts, tādēļ šī kontracepcijas metode nav uzskatāma par drošu. Turklāt šķaudīšana pēc seksa noteikti nepasargā no iespējas palikt stāvoklī.

kas mainās meitenes ķermenī zaudējot nevainību?  Un par ko liecina asinis pirmā seksa laikā?

Zaudējot nevainību, ķermenī nemainās nekas. Organisms nav tik gudrs, lai zinātu, ka ir zaudēta nevainība. Jaunavības plēvīte ir gļotādas krociņa, kas atrodas ap ieeju makstī. Pirmoreiz nodarbojoties ar seksu, tās malās rodas mazi plīsumiņi, kas var asiņot un radīt sāpes. Bet dažām meitenēm var nebūt ne asiņošanas, ne citas nepatīkamas sajūtas.

Ja vēl nav sākušās mēnešreizes, tad jau vēl nevar

palikt stāvoklī, vai ne?

Tā nav taisnība. Ja nodarbojas ar seksu bez aizsardzības, tad vienmēr var palikt stāvoklī. Maldīgi domāt, ka nevar palikt stāvoklī, ja nav sākušās mēnešreizes. Pirms jebkurām mēnešreizēm, pat pirmajām, meitenes ķermenī notiek ovulācija jeb olšūnas nobriešana, kuras laikā ķermenis gatavojas bērna ieņemšanai.  To savā ķermenī sajust ir praktiski neiespējami. Tādēļ, Tev nezinot, ovulācija jau var būt sākusies un iespēja palikt stāvoklī pastāv.

Vai grūtniecības risks ir atkarīgs no seksa pozas?

Ja nav izmantots neviens kontracepcijas līdzeklis, grūtniecība var iestāties neatkarīgi no seksa pozas.

Kas īsti ir seksuāli transmisīvās slimības? Un vai "STS" var dabūt arī, nodarbojoties ar orālo vai anālo seksu?

Seksuāli transmisīvas infekcijas var iegūt seksa laikā. Tās var ietekmēt visu organismu, samazināt iespēju nākotnē palikt stāvoklī (vai radīt neauglību), kā arī bez pareizas ārstēšanas novest pie smagas saslimšanas, bet galējos gadījumos – pie nāves. Tās var tikt nodotas ne tikai nodarbojoties ar vaginālo seksu, bet arī ar orālo vai anālo seksu.

 

Pēc Amerikā veiktajiem pētījumiem katrs otrais seksuāli aktīvais jaunietis līdz 25 gadu vecumam ir slimojis ar kādu no STS, un ik gadu aptuveni puse no jauniem STS infekciju gadījumiem ir tieši pacientiem vecumā no 15 līdz 24 gadiem.

Kuram ir jāparūpējas, lai būtu prezervtīvs? 

ko darīt tad, ja prezervatīva nav?

Lai neiestātos grūtniecība un lai izsargātos no seksuāli transmisīvām slimībām, par izsargāšanos jārūpējas gan Tev, gan Tavam partnerim. Ja kontracepcijas līdzekļi nav pieejami un grūtniecību neplānojat, tad sekss jāatliek. Varat samīļoties, bučoties vai iet noskatīties kādu filmu un seksu atlikt uz reizi, kad tas būs drošs.

Līdz kuram vecumam vajadzētu zaudēt nevainību?

Neeksistē konkrēts vecums, kad būtu jāsāk nodarboties ar seksu. Galvenais, lai Tu pats tam būtu gatavs. Sekss ar kādu tikai tāpēc, ka vēlies pazaudēt nevainību, vai tikai tāpēc, ka Tu domā, ka visi Tavi draugi jau to dara, var būt kļūdains un nesagādāt vēlamo prieku. Saproti, vai Tu pats to vēlies un vai Tu gribi, lai pirmā reize ir tieši ar šo cilvēku. Un neaizmirsti izsargāties!

Ja pārtrauc lietot kontracepcijas taletes, tad var palikt stāvoklī?

Protams! Ir zinātniski pierādīts, ka hormonālās kontracepcijas efekts ir atgriezenisks, un mēs atgriežamies tajā auglības punktā, kurā mēs bijām pirms tās lietošanas uzsākšanas. Brīdī, kad tiek pārtraukta jebkādas hormonālās kontracepcijas ­– spirāles, tabletes, implanta u.c. – lietošana, gada laikā 87% sievietes paliek stāvoklī. Pārējās ir sievietes, kuras nevar palikt stāvoklī neauglības dēļ, bet šī problēma viņas skārušas jau pirms hormonālās kontracepcijas lietošanas. Taču tas iepriekš nebija zināms, jo viņas nemēģināja ieņemt bērniņu.

vai hormonālā kontracepcija var ietekmēt manu augumu un svaru? Un kad tieši tās tabletes sāk iedarboties?

Nē, lietojot hormonālo kontracepciju, netiek ietekmēts meitenes augums un svars, tas nav savstarpēji saistīts. Dažkārt hormonālā kontracepcija var ķermenī aizturēt ūdeni, tādēļ svars šķietami var pieaugt līdz 2 kilogramiem. Taču meitenēm un sievietēm, kas ir fiziski aktīvas un ēd tieši tāpat kā iepriekš, svara pieaugums netiek novērots.

ja sekss ir Mēnešreilaikā vai uzreiz pēc menstruāciju beigām, tad nav iespējams palikt stāvoklī. Vai tā ir taisnība?

Tā nav taisnība, jo katras meitenes menstruālais cikls ir ļoti atšķirīgs. Mēnešreižu ciklu skaita no pirmās menstruāciju dienas līdz nākamo menstruāciju pirmajai dienai. "Normāls” cikls ilgst 21–35 dienas. Tas nozīmē, ka, piemēram, martā menstruālais cikls var būt divdesmit viena diena, aprīlī divdesmit astoņas dienas, bet maijā – trīsdesmit divas. Visos gadījumos tas ir normāls menstruālais cikls. Meitenēm ar īsiem menstruāliem cikliem olšūnas nobriest jeb ir gatavas bērniņa ieņemšanai vēlāk par četrpadsmito cikla dienu. Savukārt īsiem cikliem tas var notikt pat sestajā vai astotajā cikla dienā. Ir iespēja, ka var notikt netipiska olšūnu nobriešana jeb ovulācija, tāpēc arī menstruāciju laikā var palikt stāvoklī. Jāņem vērā, ka spermatozoīdi dzīvo dzimumceļos līdz 5 dienām. Piemēram, pārim ir sekss piektajā cikla dienā, kad vēl ir menstruācijas, bet spermatozoīdi izdzīvo līdz ovulācijai desmitajai dienai. Tādējādi ir iespēja palikt stāvoklī.

Kā jauniešiem izvēlēties piemērotāko kontracepcijas veidu?

Jaunieši ir tā grupa, kur ir spēkā double protection likums. Pirmais ­– tiem ir jābūt pasargātiem no grūtniecības ar labu hormonālās kontracepcijas metodi, piemēram, tabletēm vai spirāli. Nākamais – tiem jābūt aizsargātiem pret seksuāli transmisīvām slimībām. Šo var panākt, tikai lietojot prezervatīvu. Prezervatīvam ir lielāka loma nevis pasargāšanā no grūtniecības problēmām, bet no seksuāli transmisīvām slimībām. Tādēļ visdrošāk ir vienlaikus lietot abas kontracepcijas metodes.

cik reizes jānodarbojas ar seksu, lai zaudētu nevainību?

Lai zaudētu nevainību, gan puišiem, gan meitenēm pietiek nodarboties ar seksu tikai vienu reizi.

ja sekss ir Mēnešreilaikā vai uzreiz pēc menstruāciju beigām, tad nav iespējams palikt stāvoklī.

Vai tā ir taisnība?

Tā nav taisnība, jo katras meitenes menstruālais cikls ir ļoti atšķirīgs. Mēnešreižu ciklu skaita no pirmās menstruāciju dienas līdz nākamo menstruāciju pirmajai dienai. "Normāls” cikls ilgst 21–35 dienas. Tas nozīmē, ka, piemēram, martā menstruālais cikls var būt divdesmit viena diena, aprīlī divdesmit astoņas dienas, bet maijā – trīsdesmit divas. Visos gadījumos tas ir normāls menstruālais cikls. Meitenēm ar īsiem menstruāliem cikliem olšūnas nobriest jeb ir gatavas bērniņa ieņemšanai vēlāk par četrpadsmito cikla dienu. Savukārt īsiem cikliem tas var notikt pat sestajā vai astotajā cikla dienā. Ir iespēja, ka var notikt netipiska olšūnu nobriešana jeb ovulācija, tāpēc arī menstruāciju laikā var palikt stāvoklī. Jāņem vērā, ka spermatozoīdi dzīvo dzimumceļos līdz 5 dienām. Piemēram, pārim ir sekss piektajā cikla dienā, kad vēl ir menstruācijas, bet spermatozoīdi izdzīvo līdz ovulācijai desmitajai dienai. Tādējādi ir iespēja palikt stāvoklī.

Sekss un kontracepcija

Pirmā reize? Ko darīt, ja nav prezervatīva? Kā tās lietas notiek? Kā vispār sākt? Garastāvokļa maiņas un citi zvēri

Esmu dzirdējusi, ka hormonālā kontracepcija varot palīdzēt cīnīties ar akni. Tā ir taisnība?

Un, ja lieto horomonālās tabletes, tad vairs nav citādāk jāizsargājas?

Hormonālā kontracepcija tik tiešām var palīdzēt cīņā ar akni. To lietojot, samazinās sebuma jeb eļļainās vielas, ko ražo tauku dziedzeri, izdalīšanās.Ja šī ādas problēma ir izteikta, jāgriežas pie ginekologa vai pie dermatologa, kurš veiks izmeklējumus, lai noskaidrotu, vai aknei ir kāds noteikts iemesls. Tāpat ārsts var nozīmēt hormonālo kontracepciju, piemēram, pretapaugļošanās tabletes, kas palīdzēs cīņā ar akni.

Pareizi lietotas pretapaugļošanās tabletes no grūtniecības pasargā, sākot no pirmās lietošanas dienas. Par pareizu tablešu lietošanu nepieciešams aprunāties ar ginekologu. Tomēr hormonālā kontracepcija nepasargā no seksuāli transmisīvām slimībām. Tādēļ seksa laikā svarīgi izmantot arī prezervatīvu.

Ja ir neaizsargāts sekss, tad ir jālieto "Avārijas kontracepcija"?  Kā tas vispār darbojas?

Neaizsargāta seksa gadījumā ir jādodas uz aptieku pēc avārijas kontracepcijas un jāgriežas pie ārsta, lai pārliecinātos, ka Tavs partneris nav slimojis ar seksuāli transmisīvām slimībām. Ja šādas slimības ir, iespējams tās “pielipušas” arī Tev.  

Avārijas kontracepcija ir kontracepcijas metode, ko meitene lieto pēc dzimumakta, ja cita metode nav lietota vai notikusi kļūme, piemēram, pārplīsis vai noslīdējis prezervatīvs. To jālieto pēc iespējas ātrāk, bet ne vēlāk kā 72 vai 120 stundas pēc neaizsargāta dzimumakta, atkarībā no izvēlētā medikamenta. Precīzāku informāciju var jautāt farmaceitam vai lasot medikamenta lietošanas instrukciju.

Šīs tabletes ir pieejamas aptiekās, un tām nav nepieciešama ārsta recepte. Tās nav tik drošas kā, piemēram, prezervatīvs, līdz ar to noteikti jādomā par kādu drošu, pastāvīgi lietojamu metodi.

Tāpat kā citām kontracepcijas metodēm arī šai nav garantēta 100% iedarbība. Tādēļ, ja :

  • mēnešreizes kavējas par vairāk nekā 5 dienām

  • rodas neparasta asiņošana paredzētā mēnešreižu datumā

  •  ir aizdomas par grūtniecību

nepieciešams veikt grūtniecības testu un apmeklēt ginekologu.

Kā avārijas kontracepcija ietekmē meitenes organismu? cik bieži var izmantot avārijas kontracepcijas tabletes? Vai tā 100% var novērst iespēju, ka iestāsies grūtniecība?

Meitenes katra menstruālā cikla sākumā viņas ķermenī nobriest olšūna, gatavojoties ieņemt bērnu. Avārijas kontracepcija aizkavē ovulāciju jeb šīs olšūnas nobriešanu. Tomēr to nevar uzskatīt par 100% efektīvu metodi, jo olšūnu, kas jau ir apaugļojusies, tā vairs nespēj ietekmēt!

Pēc avārijas kontracepcijas lietošanas iespējams novērot arī blakusparādības. Piemēram, īslaicīgi var mainīties asiņošanas veids – tā var būt stiprāka vai vieglāka, mēnešreizes var sākties dažas dienas agrāk vai vēlāk, kā arī asiņošana var sākties ārpus ierastajām cikla dienām. Tāpat var novērot sliktu dūšu vai sāpes vēdera lejas daļā.

 

Kas attiecas uz šīs kontracepcijas metodes lietošanas biežumu – tās var izmantot tik bieži, cik nepieciešams. Tomēr, ja tās nākas izmanot bieži, jādomā par citu, drošāku kontracepcijas metodi.

Vai ir taisnība, ka nevar palikt stāvoklī, ja puisis nebeidz iekšā un meitene pēc tam šķauda?

Nedaudz spermas var izdalīties arī pirms puiša ejakulācijas jeb "beigšanas". Tādēļ, pat ja puisis “nebeidz” makstī, meitene tāpat var palikt stāvoklī. Pat vispieredzējušākais puisis var arī laikus nepaspēt izņemt dzimumlocekli no maksts, tādēļ šī kontracepcijas metode nav uzskatāma par drošu. Turklāt šķaudīšana pēc seksa noteikti nepasargā no iespējas palikt stāvoklī.

kas mainās meitenes ķermenī zaudējot nevainību?  Un par ko liecina asinis pirmā seksa laikā?

Zaudējot nevainību, ķermenī nemainās nekas. Organisms nav tik gudrs, lai zinātu, ka ir zaudēta nevainība. Jaunavības plēvīte ir gļotādas krociņa, kas atrodas ap ieeju makstī. Pirmoreiz nodarbojoties ar seksu, tās malās rodas mazi plīsumiņi, kas var asiņot un radīt sāpes. Bet dažām meitenēm var nebūt ne asiņošanas, ne citas nepatīkamas sajūtas.

Ja vēl nav sākušās mēnešreizes, tad jau vēl nevar

palikt stāvoklī, vai ne?

Tā nav taisnība. Ja nodarbojas ar seksu bez aizsardzības, tad vienmēr var palikt stāvoklī. Maldīgi domāt, ka nevar palikt stāvoklī, ja nav sākušās mēnešreizes. Pirms jebkurām mēnešreizēm, pat pirmajām, meitenes ķermenī notiek ovulācija jeb olšūnas nobriešana, kuras laikā ķermenis gatavojas bērna ieņemšanai.  To savā ķermenī sajust ir praktiski neiespējami. Tādēļ, Tev nezinot, ovulācija jau var būt sākusies un iespēja palikt stāvoklī pastāv.

Vai grūtniecības risks ir atkarīgs no seksa pozas?

Ja nav izmantots neviens kontracepcijas līdzeklis, grūtniecība var iestāties neatkarīgi no seksa pozas.

Kas īsti ir seksuāli transmisīvās slimības? Un vai "STS" var dabūt arī, nodarbojoties ar orālo vai anālo seksu?

Seksuāli transmisīvas infekcijas var iegūt seksa laikā. Tās var ietekmēt visu organismu, samazināt iespēju nākotnē palikt stāvoklī (vai radīt neauglību), kā arī bez pareizas ārstēšanas novest pie smagas saslimšanas, bet galējos gadījumos – pie nāves. Tās var tikt nodotas ne tikai nodarbojoties ar vaginālo seksu, bet arī ar orālo vai anālo seksu.

 

Pēc Amerikā veiktajiem pētījumiem katrs otrais seksuāli aktīvais jaunietis līdz 25 gadu vecumam ir slimojis ar kādu no STS, un ik gadu aptuveni puse no jauniem STS infekciju gadījumiem ir tieši pacientiem vecumā no 15 līdz 24 gadiem.

Kuram ir jāparūpējas, lai būtu prezervtīvs? 

ko darīt tad, ja prezervatīva nav?

Lai neiestātos grūtniecība un lai izsargātos no seksuāli transmisīvām slimībām, par izsargāšanos jārūpējas gan Tev, gan Tavam partnerim. Ja kontracepcijas līdzekļi nav pieejami un grūtniecību neplānojat, tad sekss jāatliek. Varat samīļoties, bučoties vai iet noskatīties kādu filmu un seksu atlikt uz reizi, kad tas būs drošs.

Līdz kuram vecumam vajadzētu zaudēt nevainību?

Neeksistē konkrēts vecums, kad būtu jāsāk nodarboties ar seksu. Galvenais, lai Tu pats tam būtu gatavs. Sekss ar kādu tikai tāpēc, ka vēlies pazaudēt nevainību, vai tikai tāpēc, ka Tu domā, ka visi Tavi draugi jau to dara, var būt kļūdains un nesagādāt vēlamo prieku. Saproti, vai Tu pats to vēlies un vai Tu gribi, lai pirmā reize ir tieši ar šo cilvēku. Un neaizmirsti izsargāties!

Ja pārtrauc lietot kontracepcijas taletes, tad var palikt stāvoklī?

Protams! Ir zinātniski pierādīts, ka hormonālās kontracepcijas efekts ir atgriezenisks, un mēs atgriežamies tajā auglības punktā, kurā mēs bijām pirms tās lietošanas uzsākšanas. Brīdī, kad tiek pārtraukta jebkādas hormonālās kontracepcijas ­– spirāles, tabletes, implanta u.c. – lietošana, gada laikā 87% sievietes paliek stāvoklī. Pārējās ir sievietes, kuras nevar palikt stāvoklī neauglības dēļ, bet šī problēma viņas skārušas jau pirms hormonālās kontracepcijas lietošanas. Taču tas iepriekš nebija zināms, jo viņas nemēģināja ieņemt bērniņu.

vai hormonālā kontracepcija var ietekmēt manu augumu un svaru? Un kad tieši tās tabletes sāk iedarboties?

Nē, lietojot hormonālo kontracepciju, netiek ietekmēts meitenes augums un svars, tas nav savstarpēji saistīts. Dažkārt hormonālā kontracepcija var ķermenī aizturēt ūdeni, tādēļ svars šķietami var pieaugt līdz 2 kilogramiem. Taču meitenēm un sievietēm, kas ir fiziski aktīvas un ēd tieši tāpat kā iepriekš, svara pieaugums netiek novērots.

ja sekss ir Mēnešreilaikā vai uzreiz pēc menstruāciju beigām, tad nav iespējams palikt stāvoklī. Vai tā ir taisnība?

Tā nav taisnība, jo katras meitenes menstruālais cikls ir ļoti atšķirīgs. Mēnešreižu ciklu skaita no pirmās menstruāciju dienas līdz nākamo menstruāciju pirmajai dienai. "Normāls” cikls ilgst 21–35 dienas. Tas nozīmē, ka, piemēram, martā menstruālais cikls var būt divdesmit viena diena, aprīlī divdesmit astoņas dienas, bet maijā – trīsdesmit divas. Visos gadījumos tas ir normāls menstruālais cikls. Meitenēm ar īsiem menstruāliem cikliem olšūnas nobriest jeb ir gatavas bērniņa ieņemšanai vēlāk par četrpadsmito cikla dienu. Savukārt īsiem cikliem tas var notikt pat sestajā vai astotajā cikla dienā. Ir iespēja, ka var notikt netipiska olšūnu nobriešana jeb ovulācija, tāpēc arī menstruāciju laikā var palikt stāvoklī. Jāņem vērā, ka spermatozoīdi dzīvo dzimumceļos līdz 5 dienām. Piemēram, pārim ir sekss piektajā cikla dienā, kad vēl ir menstruācijas, bet spermatozoīdi izdzīvo līdz ovulācijai desmitajai dienai. Tādējādi ir iespēja palikt stāvoklī.

Kā jauniešiem izvēlēties piemērotāko kontracepcijas veidu?

Jaunieši ir tā grupa, kur ir spēkā double protection likums. Pirmais ­– tiem ir jābūt pasargātiem no grūtniecības ar labu hormonālās kontracepcijas metodi, piemēram, tabletēm vai spirāli. Nākamais – tiem jābūt aizsargātiem pret seksuāli transmisīvām slimībām. Šo var panākt, tikai lietojot prezervatīvu. Prezervatīvam ir lielāka loma nevis pasargāšanā no grūtniecības problēmām, bet no seksuāli transmisīvām slimībām. Tādēļ visdrošāk ir vienlaikus lietot abas kontracepcijas metodes.

cik reizes jānodarbojas ar seksu, lai zaudētu nevainību?

Lai zaudētu nevainību, gan puišiem, gan meitenēm pietiek nodarboties ar seksu tikai vienu reizi.

Sekss un kontracepcija

Pirmā reize? Ko darīt, ja nav prezervatīva? Kā tās lietas notiek? Kā vispār sākt? Garastāvokļa maiņas un citi zvēri

Esmu dzirdējusi, ka hormonālā kontracepcija varot palīdzēt cīnīties ar akni. Tā ir taisnība?

Un, ja lieto horomonālās tabletes, tad vairs nav citādāk jāizsargājas?

Hormonālā kontracepcija tik tiešām var palīdzēt cīņā ar akni. To lietojot, samazinās sebuma jeb eļļainās vielas, ko ražo tauku dziedzeri, izdalīšanās.Ja šī ādas problēma ir izteikta, jāgriežas pie ginekologa vai pie dermatologa, kurš veiks izmeklējumus, lai noskaidrotu, vai aknei ir kāds noteikts iemesls. Tāpat ārsts var nozīmēt hormonālo kontracepciju, piemēram, pretapaugļošanās tabletes, kas palīdzēs cīņā ar akni.

Pareizi lietotas pretapaugļošanās tabletes no grūtniecības pasargā, sākot no pirmās lietošanas dienas. Par pareizu tablešu lietošanu nepieciešams aprunāties ar ginekologu. Tomēr hormonālā kontracepcija nepasargā no seksuāli transmisīvām slimībām. Tādēļ seksa laikā svarīgi izmantot arī prezervatīvu.

Ja ir neaizsargāts sekss, tad ir jālieto "Avārijas kontracepcija"?  Kā tas vispār darbojas?

Neaizsargāta seksa gadījumā ir jādodas uz aptieku pēc avārijas kontracepcijas un jāgriežas pie ārsta, lai pārliecinātos, ka Tavs partneris nav slimojis ar seksuāli transmisīvām slimībām. Ja šādas slimības ir, iespējams tās “pielipušas” arī Tev.  

Avārijas kontracepcija ir kontracepcijas metode, ko meitene lieto pēc dzimumakta, ja cita metode nav lietota vai notikusi kļūme, piemēram, pārplīsis vai noslīdējis prezervatīvs. To jālieto pēc iespējas ātrāk, bet ne vēlāk kā 72 vai 120 stundas pēc neaizsargāta dzimumakta, atkarībā no izvēlētā medikamenta. Precīzāku informāciju var jautāt farmaceitam vai lasot medikamenta lietošanas instrukciju.

Šīs tabletes ir pieejamas aptiekās, un tām nav nepieciešama ārsta recepte. Tās nav tik drošas kā, piemēram, prezervatīvs, līdz ar to noteikti jādomā par kādu drošu, pastāvīgi lietojamu metodi.

Tāpat kā citām kontracepcijas metodēm arī šai nav garantēta 100% iedarbība. Tādēļ, ja :

  • mēnešreizes kavējas par vairāk nekā 5 dienām

  • rodas neparasta asiņošana paredzētā mēnešreižu datumā

  •  ir aizdomas par grūtniecību

nepieciešams veikt grūtniecības testu un apmeklēt ginekologu.

Kā avārijas kontracepcija ietekmē meitenes organismu? cik bieži var izmantot avārijas kontracepcijas tabletes? Vai tā 100% var novērst iespēju, ka iestāsies grūtniecība?

Meitenes katra menstruālā cikla sākumā viņas ķermenī nobriest olšūna, gatavojoties ieņemt bērnu. Avārijas kontracepcija aizkavē ovulāciju jeb šīs olšūnas nobriešanu. Tomēr to nevar uzskatīt par 100% efektīvu metodi, jo olšūnu, kas jau ir apaugļojusies, tā vairs nespēj ietekmēt!

Pēc avārijas kontracepcijas lietošanas iespējams novērot arī blakusparādības. Piemēram, īslaicīgi var mainīties asiņošanas veids – tā var būt stiprāka vai vieglāka, mēnešreizes var sākties dažas dienas agrāk vai vēlāk, kā arī asiņošana var sākties ārpus ierastajām cikla dienām. Tāpat var novērot sliktu dūšu vai sāpes vēdera lejas daļā.

 

Kas attiecas uz šīs kontracepcijas metodes lietošanas biežumu – tās var izmantot tik bieži, cik nepieciešams. Tomēr, ja tās nākas izmanot bieži, jādomā par citu, drošāku kontracepcijas metodi.

Vai ir taisnība, ka nevar palikt stāvoklī, ja puisis nebeidz iekšā un meitene pēc tam šķauda?

Nedaudz spermas var izdalīties arī pirms puiša ejakulācijas jeb "beigšanas". Tādēļ, pat ja puisis “nebeidz” makstī, meitene tāpat var palikt stāvoklī. Pat vispieredzējušākais puisis var arī laikus nepaspēt izņemt dzimumlocekli no maksts, tādēļ šī kontracepcijas metode nav uzskatāma par drošu. Turklāt šķaudīšana pēc seksa noteikti nepasargā no iespējas palikt stāvoklī.

kas mainās meitenes ķermenī zaudējot nevainību?  Un par ko liecina asinis pirmā seksa laikā?

Zaudējot nevainību, ķermenī nemainās nekas. Organisms nav tik gudrs, lai zinātu, ka ir zaudēta nevainība. Jaunavības plēvīte ir gļotādas krociņa, kas atrodas ap ieeju makstī. Pirmoreiz nodarbojoties ar seksu, tās malās rodas mazi plīsumiņi, kas var asiņot un radīt sāpes. Bet dažām meitenēm var nebūt ne asiņošanas, ne citas nepatīkamas sajūtas.

Ja vēl nav sākušās mēnešreizes, tad jau vēl nevar

palikt stāvoklī, vai ne?

Tā nav taisnība. Ja nodarbojas ar seksu bez aizsardzības, tad vienmēr var palikt stāvoklī. Maldīgi domāt, ka nevar palikt stāvoklī, ja nav sākušās mēnešreizes. Pirms jebkurām mēnešreizēm, pat pirmajām, meitenes ķermenī notiek ovulācija jeb olšūnas nobriešana, kuras laikā ķermenis gatavojas bērna ieņemšanai.  To savā ķermenī sajust ir praktiski neiespējami. Tādēļ, Tev nezinot, ovulācija jau var būt sākusies un iespēja palikt stāvoklī pastāv.

Vai grūtniecības risks ir atkarīgs no seksa pozas?

Ja nav izmantots neviens kontracepcijas līdzeklis, grūtniecība var iestāties neatkarīgi no seksa pozas.

Kas īsti ir seksuāli transmisīvās slimības? Un vai "STS" var dabūt arī, nodarbojoties ar orālo vai anālo seksu?

Seksuāli transmisīvas infekcijas var iegūt seksa laikā. Tās var ietekmēt visu organismu, samazināt iespēju nākotnē palikt stāvoklī (vai radīt neauglību), kā arī bez pareizas ārstēšanas novest pie smagas saslimšanas, bet galējos gadījumos – pie nāves. Tās var tikt nodotas ne tikai nodarbojoties ar vaginālo seksu, bet arī ar orālo vai anālo seksu.

 

Pēc Amerikā veiktajiem pētījumiem katrs otrais seksuāli aktīvais jaunietis līdz 25 gadu vecumam ir slimojis ar kādu no STS, un ik gadu aptuveni puse no jauniem STS infekciju gadījumiem ir tieši pacientiem vecumā no 15 līdz 24 gadiem.

Kuram ir jāparūpējas, lai būtu prezervtīvs? 

ko darīt tad, ja prezervatīva nav?

Lai neiestātos grūtniecība un lai izsargātos no seksuāli transmisīvām slimībām, par izsargāšanos jārūpējas gan Tev, gan Tavam partnerim. Ja kontracepcijas līdzekļi nav pieejami un grūtniecību neplānojat, tad sekss jāatliek. Varat samīļoties, bučoties vai iet noskatīties kādu filmu un seksu atlikt uz reizi, kad tas būs drošs.

Līdz kuram vecumam vajadzētu zaudēt nevainību?

Neeksistē konkrēts vecums, kad būtu jāsāk nodarboties ar seksu. Galvenais, lai Tu pats tam būtu gatavs. Sekss ar kādu tikai tāpēc, ka vēlies pazaudēt nevainību, vai tikai tāpēc, ka Tu domā, ka visi Tavi draugi jau to dara, var būt kļūdains un nesagādāt vēlamo prieku. Saproti, vai Tu pats to vēlies un vai Tu gribi, lai pirmā reize ir tieši ar šo cilvēku. Un neaizmirsti izsargāties!

Ja pārtrauc lietot kontracepcijas taletes, tad var palikt stāvoklī?

Protams! Ir zinātniski pierādīts, ka hormonālās kontracepcijas efekts ir atgriezenisks, un mēs atgriežamies tajā auglības punktā, kurā mēs bijām pirms tās lietošanas uzsākšanas. Brīdī, kad tiek pārtraukta jebkādas hormonālās kontracepcijas ­– spirāles, tabletes, implanta u.c. – lietošana, gada laikā 87% sievietes paliek stāvoklī. Pārējās ir sievietes, kuras nevar palikt stāvoklī neauglības dēļ, bet šī problēma viņas skārušas jau pirms hormonālās kontracepcijas lietošanas. Taču tas iepriekš nebija zināms, jo viņas nemēģināja ieņemt bērniņu.

vai hormonālā kontracepcija var ietekmēt manu augumu un svaru? Un kad tieši tās tabletes sāk iedarboties?

Nē, lietojot hormonālo kontracepciju, netiek ietekmēts meitenes augums un svars, tas nav savstarpēji saistīts. Dažkārt hormonālā kontracepcija var ķermenī aizturēt ūdeni, tādēļ svars šķietami var pieaugt līdz 2 kilogramiem. Taču meitenēm un sievietēm, kas ir fiziski aktīvas un ēd tieši tāpat kā iepriekš, svara pieaugums netiek novērots.

ja sekss ir Mēnešreižu laikā vai uzreiz pēc menstruāciju beigām, tad nav iespējams palikt stāvoklī. Vai tā ir taisnība?

Tā nav taisnība, jo katras meitenes menstruālais cikls ir ļoti atšķirīgs. Mēnešreižu ciklu skaita no pirmās menstruāciju dienas līdz nākamo menstruāciju pirmajai dienai. "Normāls” cikls ilgst 21–35 dienas. Tas nozīmē, ka, piemēram, martā menstruālais cikls var būt divdesmit viena diena, aprīlī divdesmit astoņas dienas, bet maijā – trīsdesmit divas. Visos gadījumos tas ir normāls menstruālais cikls. Meitenēm ar īsiem menstruāliem cikliem olšūnas nobriest jeb ir gatavas bērniņa ieņemšanai vēlāk par četrpadsmito cikla dienu. Savukārt īsiem cikliem tas var notikt pat sestajā vai astotajā cikla dienā. Ir iespēja, ka var notikt netipiska olšūnu nobriešana jeb ovulācija, tāpēc arī menstruāciju laikā var palikt stāvoklī. Jāņem vērā, ka spermatozoīdi dzīvo dzimumceļos līdz 5 dienām. Piemēram, pārim ir sekss piektajā cikla dienā, kad vēl ir menstruācijas, bet spermatozoīdi izdzīvo līdz ovulācijai desmitajai dienai. Tādējādi ir iespēja palikt stāvoklī.

Kā jauniešiem izvēlēties piemērotāko kontracepcijas veidu?

Jaunieši ir tā grupa, kur ir spēkā double protection likums. Pirmais ­– tiem ir jābūt pasargātiem no grūtniecības ar labu hormonālās kontracepcijas metodi, piemēram, tabletēm vai spirāli. Nākamais – tiem jābūt aizsargātiem pret seksuāli transmisīvām slimībām. Šo var panākt, tikai lietojot prezervatīvu. Prezervatīvam ir lielāka loma nevis pasargāšanā no grūtniecības problēmām, bet no seksuāli transmisīvām slimībām. Tādēļ visdrošāk ir vienlaikus lietot abas kontracepcijas metodes.

cik reizes jānodarbojas ar seksu, lai zaudētu nevainību?

Lai zaudētu nevainību, gan puišiem, gan meitenēm pietiek nodarboties ar seksu tikai vienu reizi.

Kā meitenei atteikt seksu tā, lai viņu neaizvainotu?

Pasakot, ka vēl neesi gatavs seksam, 99% cilvēku nejutīsies aizvainoti. Tas ir pilnīgi normāli. Cilvēki attīstās dažādos ātrumos un nodarboties ar seksu, pirms esi tam psiholoģiski gatavs, var būt tikpat traumējoši, kā darīt to, pirms esi fiziski nobriedis. Bet, ja Tavu partneri šāda atbilde aizvaino (vai viņš kā citādi mēģina Tevi pierunāt), tad tas, visticamāk, nebūs cilvēks, ar kuru būtu vērts nodarboties ar seksu. Viņam ir pilnīgi vienalga par Tevi un Tavām izjūtām. Tas nozīmē, ka viņš Tevi spēcīgi sāpinās.

Vai man ir jānodarbojas ar seksu, ja es to negribu? Vai arī vajag, lai abi to grib?

Seksam pilnīgi vienmēr ir jānotiek ar abu cilvēku piekrišanu. Pasakot, ka vēl neesi gatavs seksam, 99% cilvēku nejutīsies aizvainoti. Tas ir pilnīgi normāli. Cilvēki attīstās dažādos ātrumos un nodarboties ar seksu, pirms esi tam psiholoģiski gatavs, var būt tikpat traumējoši, kā darīt to, pirms esi fiziski nobriedis. Bet, ja Tavu partneri šāda atbilde aizvaino (vai viņš kā citādi mēģina Tev pierunāt), tad tas, visticamāk, nebūs cilvēks, ar kuru būtu vērts nodarboties ar seksu. Viņam ir pilnīgi vienalga par Tevi un Tavām sajūtām. Tas nozīmē, ka viņš Tevi spēcīgi sāpinās.

zinatiekare_objekti_0006_zinatiekare_4-solo-dzesgumija_edited.png
zinatiekare_objekti_0010_zinatiekare_4-solo-books_edited.png
zinatiekare_objekti_0008_zinatiekare_4-solo-draznis_edited.png
zinatiekare_objekti_0006_zinatiekare_4-solo-dzesgumija_edited.png
zinatiekare_objekti_0012_zinatiekare_4-solo-penalis_2.png
zinatiekare_objekti_0004_zinatiekare_4-solo-laptop_1.png
zinatiekare_objekti_0010_zinatiekare_4-solo-books_edited.png
zinatiekare_objekti_0000_zinatiekare_4-solo-misc_edited.png
zinatiekare_4_3_1.2.3-min.png
bottom of page