Mēnešreizes
Kas ir mēnešreizes? Kad tās sākas un cik ilgi notiek? Kāpēc tādas ir tikai meitenēm? Ko iesākt, ja mēnešreizes kavējas?
Jau ilgi kavējas mēnešreizes. Ko darīt?
Pastāv vairāki iemesli, kādēļ meitenēm kāvējas mēnešreizes – grūtniecība, ķermeņa fizioloģijas īpatnības, pat saslimšanas. Tādēļ, lai noskaidrotu patieso iemeslu, noteikti jāvēršas pie ginekologa. Tikai ārsts var noteikt, kādēļ kavējas mēnešreizes, un uzsākt ārstēšanu, ja tāda nepieciešama.
Kas ir menstruālā cikla kalendārs un
kāpēc tāds nepieciešams?
Mēnešreižu kalendārs ir ļoti svarīgs, jo, ja neseko līdzi menstruālajam ciklam, meitene nesapratīs, ka tai kavējas mēnešreizes. Ja cikls ir regulārs, tas nozīmē, ka ar mūsu hormonālo līmeni un ar mums pašām viss ir kārtībā. Menstruālo ciklu skaita no pirmās menstruāciju dienas līdz nākamo menstruāciju pirmajai dienai. "Normāls” cikls ilgst 21–35 dienas. Tas nozīmē, ka, piemēram, martā menstruālais cikls var būt divdesmit viena diena, aprīlī divdesmit astoņas dienas, bet maijā – trīsdesmit divas. Visos gadījumos tas ir normāls menstruālais cikls. Menstruācijām katru mēnesi nav obligāti jāsākas un jābeidzas vienā un tajā pašā datumā. Tāpat ir normāli, ja mēnešreizes sākas mēneša sākumā un tad atkal parādās mēneša beigās.
Šobrīd menstruālā cikla skaitīšanai pieejamas vairākas aplikācijas, kuras vari izmantot savā telefonā vai planšetē. Tās seko līdzi ciklam un pat prognozē nākamā cikla sākumu, kā arī atgādina, ja cikls kavējas. Dažas no angļu valodā pieejamajām aplikācijām: Clue, My Calendar, Glow.
Tas ir normāli, ka mēnešreižu laikā sāp?
Visas aprakstītās sajūtas ir pilnīgi normālas. Dažreiz tās var būt mazāk izteiktas, savukārt citreiz – tās jutīsi spēcīgāk. Katrai meitenei un sievietei jāpiemeklē sev piemērotākais sāpju kontrolēšanas risinājums – kādai tā būs karsta vanna, citai viegla vingrošana. Savukārt kādai sāpes ir tik stipras, ka jālieto bezrecepšu pretsāpju līdzekļi. Jāatceras, ka viena tablete var nebūt pietiekama un pilnībā neatvieglot sāpes. Tādēļ var nākties lietot vairākas devas. Izlasi instrukciju, lai uzzinātu, kāda deva ir piemērota Tavam vecumam un ķermeņa svaram. Ja nepalīdz bezrecepšu pretsāpju līdzekļi, jāgriežas pie ginekologa un jāpārrunā citas iespējas.
Cik gados parasti sākas mēnešreizes?
Katrai meitenei šis process ir individuāls. Visbiežāk mēnešreizes sākas apmēram 12 gadu vecumā. Tomēr kādai meitenei tās var sākties arī 10 gadu vecumā, savukārt citai – tikai 15 gados. Retos gadījumos tas var novilkt arī vēlāk. Ja mēnešreizes nesākas līdz 15 gadu vecumam, noteikti jāiet pārbaudīties pie ginekologa.
Ja lieto tamponu, tad skaitās, ka ir zaudēta nevainība?
Par meitenes jaunavības plēvi tiek dēvēta gļotādas krociņa jeb valnītis, kurš sašaurina ieeju makstī. Lai arī nevainības zaudēšanu bieži vien asociē ar šīs plēvītes pārplīšanu, patiesībā nevainības zaudēšana nekādā veidā nav ar to saistīta. Meitene nosacīto nevainību zaudē brīdī, kad ir emocionāli gatava intīmām attiecībām un pirmo reizi nodarbojas ar seksu.
Ar tamponu var jaunavības plēvītes atverīti nedaudz iestiept, bet tas nav bīstami un par to nav jāraizējas.
Traumēt jaunavības plēvi ir ļoti grūti, praktiski neiespējami, jo tā ir elastīga. Ja tā ir ļoti cieša, var būt grūtības ar tampona ievadi un meitene to nelietos, jo nejutīsies komfortabli. Taču, ja jaunavības plēve ir vaļīga, tad bez problēmām var ievadīt tamponu, nesatraucoties par traumām. Mēnešreižu laikā jāmazgājas tāpat kā ikdienā – katru dienu, un, ja pašai tas šķiet nepieciešami, to vari darīt pat vairākas reizes dienā.
Ja vēl nav sākušās mēnešreizes, tad jau vēl nevar
palikt stāvoklī, vai ne?
Tā nav taisnība. Ja nodarbojas ar seksu bez aizsardzības, tad vienmēr var palikt stāvoklī. Maldīgi domāt, ka nevar palikt stāvoklī, ja nav sākušās mēnešreizes. Pirms jebkurām mēnešreizēm, pat pirmajām, meitenes ķermenī notiek ovulācija jeb olšūnas nobriešana, kuras laikā ķermenis gatavojas bērna ieņemšanai. To savā ķermenī sajust ir praktiski neiespējami. Tādēļ, Tev nezinot, ovulācija jau var būt sākusies un iespēja palikt stāvoklī pastāv.
Vai var lietot tamponu, ja vēl nav bijis sekss?
Protams, var. Tas absolūti nekādā veidā nevar kaitēt organismam. Svarīgi, lai Tu justos ērti un esi piemeklējusi pareiza izmēra tamponus. Ja meitenei ir ērti, tad tas nozīmē, ka tampons vai piltuve atbilst maksts izmēram. Galvenais visus higiēnas priekšmetus mainīt laicīgi, balsoties uz iepakojumā pieejamo informāciju.
Vai visām Meitenēm venmēr ir jālieto biksīšu ieliknīši?
Tikai tad, ja to ļoti gribas, bet tā nav obligāta sievietes intīmās higiēnas sastāvdaļa. Ieliktnīšus var apsvērt nēsāt, ja nepatīk, ka izdalījumi atstāj traipus uz biksītēm.
Cik ilgi ir mēnešreizes un cik paketes vajadzīgas
visas asiņošanas laikā?
Septiņas dienas tiek uzskatītas kā maksimālais mēnešreižu ilgums. Svarīgi sekot līdzi arī asiņu daudzumam. Ir normāli, ja dienas laikā pilnībā piepildās līdz 4 higiēniskajām paketēm. Ja ir recekļi (asins kunkuļi), bieži sasmērējas drēbes vai nepieciešams vairāk par 4 paketēm dienā, jāgriežas pie ārsta.
Tas, cik daudz pakešu būs nepieciešams, atkarīgs no tā, cik stipra ir asiņošana. Tomēr der atcerēties – lai uzturētu veselīgu higiēnu un izvairītos no nepatīkamiem aromātiem, paketes būtu jāmaina ik pēc 3-4 stundām (biežāk, ja ir spēcīga asiņošana).
Mēnešreižu laikā ir jāmaina ierastais dienas režīms?
Nekādā gadījumā! Vari darīt pilnīgi visu, ko vēlies – sportot, iet vannā, peldēt. Vienīgi, ja ir sāpīgas vai stipras menstruācijas, kas traucē ikdienas gaitas, to var atrisināt ar ārsta palīdzību. Piemēram, lietojot aptiekā nopērkamos pretsāpju medikamentus vai ginekologa izrakstīto hormonālo kontracepciju. Hormonālā kontracepcija atvieglo menstruālos simptomus un neatstāj negatīvu iespaidu uz meitenes organismu. Lai uzzinātu vairāk par hormonālo kontracepciju, ir jāvēršas pie ginekologa, kurš piemeklēs Tev labāko risinājumu.
Kas ir PMS? Kādas PMS pazīmes ir normālas?
Un kā ar to cīnīties?
PMS jeb premenstruālais sindroms ir sajūtu kopums pirms mēnešreizēm. Tās var būt fiziskas sajūtas vai izpausmes: pumpas, galvassāpes, sāpes vēdera lejasdaļā vai mugurā, sāpes krūtīs, pietūkuma sajūta, slikta dūša, vēlme pēc noteiktiem ēdieniem (našķiem, sāļa, trekna ēdiena, utt.). Var būt arī emocionālas sajūtas – garastāvokļa svārstības, raudulīgums, dusmas, aizkaitinājums. Cīnīties var ar ķermenim “draudzīgu režīmu” – kārtīgi izgulēties, ēst veselīgi un regulāri, daudz dzert šķidrumu, kustēties, iet svaigā gaisā. Pret sāpēm var lietot pretsāpju līdzekļus. Ja šīs sajūtas ļoti traucē, jādodas pie ginekologa.
No cik gadiem meitenēm būtu jāapmeklē ginekologs?
Nav noteikta vecuma, no kura meitenēm jāapmeklē ginekologs. Meitenei jāiet pie ginekologa, ja ir kādi jautājumi vai sūdzības. Piemēram, ja ir sūdzības par izdalījumiem, līdz 15 gadu vecumam nav sākušās menstruācijas, ja mēnešreizes sākušās pārāk agri – līdz 10 gadu vecumam. Savukārt, ja meitene sākusi nodarboties ar seksu, pie ginekologa jānāk, lai konsultētos par kontracepcijas metodēm un pārbaudītos pret seksuāli transmisīvām slimībām. Meitene noteikti var vērsties pie ginekologa, ja viņai ir kādi jautājumi, kurus nevar pārrunāt ar ģimeni vai veselības mācības stundās.
ja sekss ir Mēnešreižu laikā vai uzreiz pēc menstruāciju beigām, tad nav iespējams palikt stāvoklī. Vai tā ir taisnība?
Tā nav taisnība, jo katras meitenes menstruālais cikls ir ļoti atšķirīgs. Mēnešreižu ciklu skaita no pirmās menstruāciju dienas līdz nākamo menstruāciju pirmajai dienai. "Normāls” cikls ilgst 21–35 dienas. Tas nozīmē, ka, piemēram, martā menstruālais cikls var būt divdesmit viena diena, aprīlī divdesmit astoņas dienas, bet maijā – trīsdesmit divas. Visos gadījumos tas ir normāls menstruālais cikls. Meitenēm ar īsiem menstruāliem cikliem olšūnas nobriest jeb ir gatavas bērniņa ieņemšanai vēlāk par četrpadsmito cikla dienu. Savukārt īsiem cikliem tas var notikt pat sestajā vai astotajā cikla dienā. Ir iespēja, ka var notikt netipiska olšūnu nobriešana jeb ovulācija, tāpēc arī menstruāciju laikā var palikt stāvoklī. Jāņem vērā, ka spermatozoīdi dzīvo dzimumceļos līdz 5 dienām. Piemēram, pārim ir sekss piektajā cikla dienā, kad vēl ir menstruācijas, bet spermatozoīdi izdzīvo līdz ovulācijai desmitajai dienai. Tādējādi ir iespēja palikt stāvoklī.