Intīmā higiēna
Vai ir ok skūties tur lejā? Vai dezodorants ir obligāts? Cik bieži man jāmazgājas?
Ja lieto tamponu, tad skaitās, ka ir zaudēta nevainība?
Par meitenes jaunavības plēvi tiek dēvēta gļotādas krociņa jeb valnītis, kurš sašaurina ieeju makstī. Lai arī nevainības zaudēšanu bieži vien asociē ar šīs plēvītes pārplīšanu, patiesībā nevainības zaudēšana nekādā veidā nav ar to saistīta. Meitene nosacīto nevainību zaudē brīdī, kad ir emocionāli gatava intīmām attiecībām un pirmo reizi nodarbojas ar seksu.
Ar tamponu var jaunavības plēvītes atverīti nedaudz iestiept, bet tas nav bīstami un par to nav jāraizējas.
Traumēt jaunavības plēvi ir ļoti grūti, praktiski neiespējami, jo tā ir elastīga. Ja tā ir ļoti cieša, var būt grūtības ar tampona ievadi un meitene to nelietos, jo nejutīsies komfortabli. Taču, ja jaunavības plēve ir vaļīga, tad bez problēmām var ievadīt tamponu, nesatraucoties par traumām. Mēnešreižu laikā jāmazgājas tāpat kā ikdienā – katru dienu, un, ja pašai tas šķiet nepieciešami, to vari darīt pat vairākas reizes dienā.
Vai tas ir normāli, ka kājstarpe ož, it īpaši karstās dienās?
Ja dzimumorgānu zonā jūti niezi, sāpes vai esi novērojusi, ka izdalījumiem piemīt nepatīkams aromāts, vispirms ir jāpārskata higiēnas režīms. Svarīgi apmazgāties divas reizes dienā, katru dienu mainīt apakšveļu, savukārt naktī gulēt bez tās. Meitenēm ieteicams valkāt pēc iespējas brīvāku apģērbu, piemēram, kleitas vai svārkus. Ja nedēļas laikā sūdzības nepāriet vai tās ir ļoti izteiktas, jāgriežas pie ginekologa.
Kādā vecumā var sākt skūties? un kā pareizi to darīt?
Ja intīmais vai padušu apmatojums traucē un tā dēļ jūti diskomfortu, to drīkst likvidēt jebkurā vecumā. Tomēr svarīgi ādu pirms un pēc apmatojuma likvidēšanas – skūšanās, vaksācijas vai depilācijas krēmu lietošanas – kārtīgi dezinficēt, lai tā neiekaistu.
Vai tas ir normāli, ka tā pēkšņi sāku svīst un balss palika zemāka?
Ja intīmais vai padušu apmatojums traucē un tā dēļ jūti diskomfortu, to drīkst likvidēt jebkurā vecumā. TomSākot no pusaudžu vecuma visi svīst vairāk – gan puiši, gan meitenes. Tādēļ noteikti katru dienu jāmazgā viss ķermenis, regulāri jāmaina drēbes (īpaši krekli, apakšveļa un zeķes), kā arī, ja nepieciešams – vari lietot dezodorantus. Tas, ka balss paliek rupjāka, ir pilnīgi normāli. Vīrišķie hormoni maina balss saites, tās kļūst biezākas, un balss kļūst zemāka. Var būt pārejas periods, kad balss “lēkā” – no rupjas līdz smalkai. Par to nav jāuztraucas.ēr svarīgi ādu pirms un pēc apmatojuma likvidēšanas – skūšanās, vaksācijas vai depilācijas krēmu lietošanas – kārtīgi dezinficēt, lai tā neiekaistu.
Vai obligāti jālieto intīmās ziepes?
Intīmās higiēnas ziepes nav obligāta sievietes higiēnas prasība. Pietiek apmazgāties ar ūdeni vai vienkāršām ziepēm. Ja ļoti gribas, var lietot intīmās higiēnas ziepes.
Vai izdalījumi intīmajā zonā ir normāli? un cik daudz ir "normāli"?
Protams, izdalījumi ir normāli, un tie var mainīties līdz ar menstruālo ciklu. Tas nozīmē, ka cikla sākumā tie ir gļotaini, ūdeņaini un to kļūst arvien vairāk. Cikla vidū tie var kļūt staipīgi, kas vēsta par ovulāciju jeb olšūnas nobriešanu, gatavojoties ieņemt bērnu. Pēc tam izdalījumi paliek biezāki, tie var nebūt caurspīdīgi, bet drīzāk krēmveidīgi. Tajos var būt arī nelieli balti graudiņi. Tādi tie ir līdz menstruācijām.
Katrai meitenei izdalījumu daudzums atšķiras, un tas ir normāli. Tieši tāpat kā vienam ir zaļas, citam zilas, savukārt citam – brūnas acis. Kamēr izdalījumiem nepiemīt nepatīkams aromāts, (piemēram, tie nesmaržo pēc zivīm) vai meitene nejūt dedzinošu sajūtu dzimumorgānos, satraukumam nav pamata.